Nejlepším českým vínem se stalo Rulandské šedé 2014 ze sklepa Grébovka


nsv-cechy-2015-logoŠampionem vinařské oblasti Čechy se v Národní soutěži vín stalo Rulandské šedé 2014 české zemské víno od výrobce Sklep Grébovka. Nejlepší červené, růžové a sladké víno představila Botanická zahrada hlavního města Prahy. Prvním hodnocením v Mělníce tak byla zahájena naše největší a nejvyšší soutěž – Národní soutěž vín.

V kategorii červených suchých a polosuchých vín zvítězilo Rulandské modré 2011 výběr z hroznů z Botanické zahrady hl. města Prahy, která zvítězila se svým Rulandským modrým 2014 pozdní sběr také v kategorii růžových vín a s vínem Ryzlink vlašský, Tramín červený 2010 slámové víno ještě v kategorii sladkých vín. Ve čtyřech ze šesti soutěžních kategorií tak dominovala vína z pražských vinic a polovinu vítězství v jednotlivých kategoriích získala Botanická zahrada hl. města Prahy.

V soutěži bylo hodnoceno 85 vín, která získala 14 zlatých a 16 stříbrných medailí. V jednotlivých kategoriích byla zastoupena bílá vína suchá a polosuchá 35 vzorky, bílá vína polosladká 9, sladká vína 7, růžová vína 9, červená vína suchá a polosuchá 24 a jakostní šumivá vína 1 vzorkem. Z odrůd bylo nejvíce zastoupeno Rulandské modré 17 vzorky. Ročníkově bylo nejvíce vín ročníku 2014, a to se 44 vzorky.

„Ročník 2014 přinesl ve vinařské oblasti Čechy velice příjemná vína z lehkou kyselinkou a výrazným aroma,“ komentoval dění na místě komisař a zároveň držitel ceny za nejlepší kolekci ing. Štěpán Weitosch z České zemědělské univerzity v Praze.

 

 botanicka-zahrada-hl-mesta-prahy-vinice-sv-klary-v-troji

 

Výstava pro veřejnost

Nejlepší česká vína pořadatelé nabídnou k ochutnání na výstavě vín 12. červnaareálu České zahradnické akademie Na Polabí 411 v Mělníce a 13. června v areálu Školního statku Mělník na Neuberku.

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Za vinařskou oblast Čechy soutěž organizoval Školní statek Mělník a Cech českých vinařů.

Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 70 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Hodnocením vín vinařské oblasti Čechy započal seriál pěti nominačních kol hodnocení Národní soutěže vín, která vyvrcholí 1. a 2. finálovým kolem Salonu vín – národní soutěže vín 2015. Zde se vína z celé republiky budou ucházet o titul absolutního Šampiona České republiky a titul a umístění v Salonu vín ČR, stovky nejlepších vín pro daný rok vystavené ve státním zámku ve Valticích.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Rulandské šedé 2014 české zemské víno – Sklep Grébovka

Kategorie B – bílá polosladká vína

Sylvánské zelené 2014 jakostní víno odrůdové – Česká zemědělská univerzita v Praze

Kategorie C – sladká vína

Ryzlink vlašský, Tramín červený 2010 slámové víno – Botanická zahrada hl. města Prahy

Kategorie D – růžová vína

Rulandské modré rosé 2014 pozdní sběr – Botanická zahrada hl. města Prahy

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

Rulandské modré 2011 výběr z hroznů – Botanická zahrada hl. města Prahy

Kategorie G – sekty s.o.

Rulandské modré 2013 jakostní šumivé víno – Vinné sklepy Kutná Hora, s. r. o.

Nejlepší kolekce: Česká zemědělská univerzita v Praze

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých 630 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.