Šampionem na Mikulovsku se stalo Rulandské šedé 2013 pozdní sběr z Vinselektu Michlovský

nsv_diplom_mikulov_2015Hodnocení vín s původem hroznů mikulovské vinařské podoblasti pokračoval závěrem minulého týdne seriál Národní soutěže vín. Šampionem mikulovské vinařské podoblasti se stalo Rulandské šedé 2013 pozdní sběr z VINSELEKTU MICHLOVSKÝ, které současně vyhrálo kategorii bílých suchých a polosuchých vín. V kategorii červených suchých a polosuchých vín zvítězil Cabernet Sauvignon 2013 pozdní sběr ze společnosti VÍNO Mikulov. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

„Jsme rádi, že naše rulanda šedá uspěla právě na Mikulovsku, kde je asi nejsilnější konkurence na bílá vína ze všech podoblastí,“ komentuje úspěchy ing. Miloš Michlovský, majitel vinařství.

Do Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti bylo přihlášeno celkem 373 vzorků vín 50 vinařů a vinařských firem. Odborná komise na základě dosažených bodů udělila vedle titulů Šampiona a vítězů kategorií také 59 zlatých, 56 stříbrných a 2 bronzové medaile a 286 nominací do Salonu vín. Postupující vína z mikulovské vinařské podoblasti se v dalším kole sejdou s nejlepšími víny z velkopavlovické, slovácké a znojemské vinařské podoblasti a vinařské oblasti Čechy. Soutěžit se bude o postup do finálového kola, tedy přímý souboj o titul absolutního Šampiona, vítězů kategorií, medaile a také o umístění v prestižním Salonu vín České republiky.

Šampion a vítězové kategorií: michlovsky_rulandske_sede_2013

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Šampion a vítěz kategorie: Rulandské šedé 2013 pozdní sběr – VINSELEKT MICHLOVSKÝ a. s.

Kategorie B – bílá polosladká

Vítěz kategorie: Chardonnay 2014 pozdní sběr – Střední vinařská škola Valtice

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie: Aurelius 2008 výběr z cibéb – VINSELEKT MICHLOVSKÝ a. s.

Kategorie D – růžová vína a klarety

Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon 2014 kabinetní víno – Kolby a. s.

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon 2013 pozdní sběr – VÍNO Mikulov, spol. s. r. o.

Kategorie G – Jakostní šumivá vína stanovené oblasti

Vítěz kategorie: Louis Girardot brut 2010 jakostní šumivé víno – BOHEMIA SEKT, s. r. o.

Nejlepší kolekce: Střední vinařská škola Valtice

Výstava vín pro veřejnost

Výstava všech soutěžní vín Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti proběhne 11. – 13. září na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní.

Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.