Hibernal z Vinařství Plaček se stal Šampionem na Znojemsku

znojmoNejvětší úspěch v Národní soutěži vín znojemské vinařské podoblasti sklidilo víno Hibernal 2016 pozdní sběr z Vinařství Jan Plaček z Dolních Kounic. Hodnocení těmi nejlepšími odborníky probíhalo v Dolních Kounicích a přihlášených vzorků bylo přes dvě stovky. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

„Tento Hibernal nás mile překvapil a není to jediné ocenění, které letos získal. Hibernal jsme měli poprvé ročník 2015 jako panenskou sklizeň, naši zákazníci z něj byli nadšeni a my také. A ročník 2016 je ještě lepší. Má nejen výbornou kvalitu sklizených hroznů, ale dokázal se ve vinicích vypořádat i se suchem, šarže tohoto vína je tedy pěkná. Jsme moc rádi, že jsme při výsadbě nezaváhali a Hibernal jsme vysázeli“ sdělila Hana Plačková z Vinařství Plaček.

Do jednotlivých kategorií bylo přihlášeno 235 vzorků bílých, červených a růžových vín. Z odrůd byl nejhojnější na Znojemsku typický Sauvignon s 27 vzorky, dále pak Ryzlink rýnský s 24 vzorky a Veltlínské zelené s 22 vzorky. Ročníkově bylo nejvíce vín ročníku 2016, a to se 149 vzorky.  V soutěži bylo uděleno shodně 40 zlatých, a 40 stříbrných medailí. Celkem 209 vín dále postoupilo do celostátních kol soutěže, kde se utkají o prestižní místo v Salonu vín ČR a titul absolutního Šampiona.

 

Šampion a vítěz kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

  • Hibernal 2016 pozdní sběr – Vinařství Jan Plaček/Ing. Jan PlačekHibernal_2016

Kategorie B – bílá vína polosladká

  • Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr – VINNÉ SKLEPY MARŠOVICE v.o.s.

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

  • Ryzlink rýnský 2015 ledové víno – ZNOVÍN ZNOJMO, a. s.

Kategorie D – růžová vína

  • Cabernet Sauvignon rosé 2016 výběr z hroznů – ZNOVÍN ZNOJMO, a. s.

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá vína

  • Rulandské modré 2015 pozdní sběr – Vinselekt Michlovský a.s.

 Nejlepší kolekce: Vinařství Hanzel s r.o. – Miroslav

Výsledky Národní soutěže vín 2017 – Znojemská podoblast

 

Výstava vín pro veřejnost

Výstava vín přihlášených do této soutěže proběhne v kulturním domě v Dolních Kounicích a nabídne více než 200 vzorků vín z nominační soutěže. Expozice se koná v sobotu 2. září od 13:00 do 21:00 hodin. Zároveň budou probíhat v Dolních Kounicích i historické slavnosti Rosa Coeli.

Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s Veltlínských zeleným, Ryzlinkem rýnským, Müllerem Thurgau a Sauvignonem. Červené barvy hájí zejména Svatovavřinecké a Frankovka.