Nejlepším vínem na Mikulovsku se stal Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík

logoNejvětší soutěž vín v České republice má dalšího vítěze. V podoblastním kole Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti odborná porota zvolila jako nejlepší Ryzlink vlašský výběr z hroznů 2016 z Vinařství Volařík. Zároveň vinařství udělila ocenění za nejlepší jakostní šumivá vína. Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

„Hrozny Ryzlinku vlašského, z nichž se zrodil Šampion Mikulovské podoblasti 2017, byly z této trati sbírány při 24,8 ČNM a s 60 % byly napadeny botrytidou. Lisovány byly celé hrozny a daly vzniknout suchému vlašáku s výrazně kovovou vůní a příjemnou dovůní po citrusových plodech. V chuti se snoubí kovovost s plností vyzrálého hroznu a uzavírá ji harmonická kyselinka,“ popsal svého šampiona Ing. Miroslav Volařík.

Odborná komise na základě dosažených bodů udělila celkem 169 zlatých a 29 stříbrných medailí a 555 nominací do Salonu vín, což je o rovných sto více než v loňském roce. „Také celkový počet přihlášených vín 628 je mimořádný. Takové zastoupení je větší než celá řada celostátních soutěží vín,“ komentoval Ing. Pavel Krška za Národní vinařské centrum, kde hodnocení probíhalo.

Postupující vína z mikulovské vinařské podoblasti se v dalším kole sejdou s těmi nejlepšími víny z velkopavlovické, slovácké a znojemské vinařské podoblasti a vinařské oblasti Čechy. Soutěžit se bude o postup do finálového kola, tedy přímý souboj o titul absolutního Šampiona, vítězů kategorií, medaile a také o umístění v prestižním Salonu vín České republiky.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá a polosucháRyzlink_vlassky

  • Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2016 výběr z hroznů, Ing. Miroslav Volařík

Kategorie B – bílá polosladká

  • Vítěz kategorie: Pálava 2016 výběr z hroznů – Vinařství Garčic

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

  • Vítěz kategorie: Aurelius 2008 výběr z cibéb – VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s.

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Vítěz kategorie: Zweigeltrebe 2016 pozdní sběr – Vinařství Fučík

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

  • Vítěz kategorie: Rulandské modré 2015 výběr z hroznů – Štěpán Maňák

Kategorie G – Jakostní šumivá vína stanovené oblasti

  • Sekt Volařík 2013 pěstitelský sekt – Ing. Miroslav Volařík

 Nejlepší kolekce: Vinařství Garčic – Pavlov

 Výsledky Národní soutěže vín 2017 – Mikulovská podoblast

Výstava vín pro veřejnost

Výstava všech soutěžních vín Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti proběhne 8. – 10. září tradičně na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní.

Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.