Šampionem na Velkopavlovicku je Merlot z Vinařství Na Soutoku

aSeriál Národní soutěže vín 2018 pokračoval na Moravě hodnocením vín, tentokrát velkopavlovické vinařské podoblasti. Velkopavlovickým šampionem za nejlepší víno se stal Merlot 2017, výběr z hroznů z Vinařství Na Soutoku. Národní soutěž vín je realizována za finanční podpory Vinařského fondu, za technické podpory Národního vinařského centra a pod garancí Svazu vinařů České republiky a jedná se o naši největší a nejvyšší soutěž vín.

Jedná se o víno, které vzniklo v rámci naší velmi úspěšné strategie nákupu hroznů od špičkových dodavatelů z nejlepších poloh celé Moravy. Tento Merlot pochází z mladé BIO vinice z Kurdějova a jednalo se teprve o třetí ročník sklizně. Přírodní podmínky Kurdějova jsou ale podle mne natolik unikátní, že i takto mladá vinice podává špičkové výkony. A o zbytek se postaral tým našich mladých enologů. Proto si ocenění velice vážíme a jsme na něj patřičně hrdí,“ sdělil Karel Průša z Vinařství Na Soutoku.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 618 vín, která usilovala nejen o titul Šampiona nebo vítězství v jednotlivých kategoriích, ale také o postup do celostátního kola a možnost prosadit se do Salonu vín, tedy nejlepší stovky vín české republiky pro daný rok.

V soutěži získalo 9 vín velké zlaté, 94 vín zlaté, 96 vín stříbrné a 1 bronzovou medaili. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z velkopavlovické vinařské podoblasti 546 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze slovácké, mikulovské a znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A bílá vína suchá a polosucháprusa silver ME

Vítěz kategorie: Tramín červený 2016, výběr z hroznů – Vinné sklepy Zapletal

Kategorie B bílá polosladká

Vítěz kategorie: Sauvignon – botrytis cinerea 2014, výběr z bobulí – PECHOR Vinařství s.r.o.

Kategorie C sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie: Veltlínské zelené 2016, ledové víno – Vinařství Vajbar Bronislav

Kategorie D růžová vína a klarety

Vítěz kategorie: Rosé Trkmanska 2017, VOC Modré hory – VÍNO J.STÁVEK

Kategorie E červená vína suchá a polosuchá

Šampion a vítěz kategorie: Merlot 2017, výběr z hroznů – Vinicola, s.r.o./Vinařství Na Soutoku

Kategorie G sekty s.o.

Vítěz kategorie: Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut 2015, jak. šumivé víno s.o. – BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší kolekce

Vinařství Bauman s.r.o. – Velké Bílovice

Výsledky Národní soutěže vín 2018 – Velkopavlovická podoblast

 

Výstava vín pro veřejnost

Jedinečnou možnost ochutnat všechna vína ucházející se o zařazení do Salonu vín ČR za Velkopavlovickou vinařskou podoblast mají milovníci vína 1. září v Hustopečích. Ve společenských prostorách hotelu Amande mohou od 14 do 20 hodin ochutnat vzorky všech soutěžních vín.

Velkopavlovická vinařská podoblast

Velkopavlovická vinařská podoblast je krajina s členitým reliéfem, která severně od Velkých Bílovic stoupá do kopců Hustopečské pahorkatiny a pak v úrodných rovinách pozvolna klesá až k Brnu. Patří k nejslunnějším a nejteplejším místům České republiky, a proto se proslavila mimořádnými červenými víny, zejména Svatovavřineckým a Frankovkou. V severní části se daří také bílým odrůdám – Veltlínskému zelenému, Rulandskému šedému, Tramínu červenému, Pálavě a Muškátu moravskému.