Začíná hledání nejlepších vín roku – Národní soutěž vín 2020 spouští hodnocení

nsvPo několikaměsíčním výpadku se i moravské a české vinařství pozvolna vrací do zavedených kolejí. Svaz vinařů a regionální vinařská sdružení tak mohou konečně zahájit každoroční seriál Národní soutěže vín, tedy odborného hodnocení vín s cílem najít tam nejlepší v jednotlivých vinařských podoblastech. Národní soutěž vín, největší a nejvyšší soutěž vín v České republice, pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národního vinařského centra.

V důsledku pandemie letos proběhnou hodnocení ve všech regionech v průběhu srpna. Jako první odborné komise zasednou 3. srpna v Mělníku nad víny vinařské oblasti Čechy. Poté se hodnocení přesune na Moravu a ve Vinařském Centru Excelence ve Valticích bude nejprve hodnocena 5. a 6. srpna Slovácká vinařská podoblast, poté 11. a 12. srpna Mikulovská vinařská podoblast a následně 25. srpna Znojemská vinařská podoblast. Hodnocení uzavře 27. a 28. srpna posouzení vín Velkopavlovické vinařské podoblasti.

„Národní soutěž vín je naše nejprestižnější soutěž, což není jen konstatování, ale fakt podložený každoročním nárůstem počtu přihlášených vín jednotlivými vinaři. Ocenění v soutěži je totiž objektivním přínosem jak pro vinařem, jeho dobré jméno a obchod, tak pro spotřebitele, kterým medailové ocenění z Národní soutěže vín přináší věrohodné vodítko při nákupu,“ komentuje letošní ročník Národní soutěže vín Ing. Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů. „Profesionálně ohodnotit přes 2000 vín v průběhu jediného měsíce je poměrně ambiciózní úkol. Jsme ale velmi rádi, že se nám soutěž i ve ztížených podmínkách letošního ročníku podařilo uspořádat a že proběhne ve všech vinařských podoblastech České republiky,“ dodal Půček.

Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona a zároveň budou vybráni i vítězové jednotlivých kategorií. Úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci.

Nejlepší vína dále postoupí do prvního už celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o zlatých a stříbrných medailích Salonu vín ČR 2021, vítězích kategorií, titulu absolutního Šampiona a nejlepší kolekci soutěže.

 

 

Výstavy vín jednotlivých podoblastí:

Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti vždy navazuje také výstava vín pro veřejnost, která bude mít jedinečnou příležitost ochutnat skutečně reprezentativní vzorek vín dané vinařské podoblasti. Letos se bohužel vzhledem k nevyzpytatelnosti epidemiologické situace neuskuteční veřejná výstava Slovácké vinařské podoblasti.

Vinařská oblast Čechy: 15. srpna, Litoměřice, parkoviště U Hvězdárny

Mikulovská podoblast: 11. – 13. září, Mikulov, Zámecký sál

Znojemská podoblast: 4. září, Znojmo, Klášter dominikánů

Velkopavlovická podoblast: 3. října, Hustopeče, Amande Hotel

TZ - 20200731 - Startuje hodnocení vín Národní soutěže vín 2020