Na Slovácku je nejlepším vínem Sauvignon z vinařství Vinné sklepy Skalák

sloHodnocení Národní soutěže vín 2020, naší největší a nejvyšší soutěže vín se přesunulo na Moravu a bylo zahájeno dvoudenním hodnocením vín Slovácké vinařské podoblasti. Titul Šampiona, tedy ocenění za nejlepší víno soutěže, odborná porota udělila vinařství Vinné sklepy Skalák za Sauvignon 2019, výběr z hroznů. Národní soutěž vín organizuje, na Slovácku ve spolupráci se Sdružením slováckých vinařů, Svaz vinařů České republiky za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národním vinařským centrem.

Vinařství Vinné sklepy Skalák ze Skalky, vinařské obce nedaleko Kyjova, získalo kromě titulu Šampiona za nejlepší víno soutěže a zároveň nejlepší víno kategorie bílých suchých a polosuchých vín také ocenění za nejlepší polosladké bílé víno. Tuto kategorii vyhrálo také s odrůdou Sauvignon, tentokrát jako Barrique, výběr z bobulí ročníku 2006. Letošní velký úspěch pak završilo ještě nejlepším vínem v kategorii sladká vína za Chardonnay 2017, výběr z hroznů.

„Víno má zelenkavozlatou barvu, výraznou ovocnou vůni po angreštu, černém rybízu a maracuje a bohatou jemně kořenitou šťavnatou chuť. Odrůda Sauvignon patří mezi vlajkové lodě našeho vinařští a věnujeme jí tu nejlepší péči, baví nás její projev a rozmanitost,“ představil Šampiona sklepmistr, sommelier a enolog vinařství Vinné sklepy Skalák Ing. Petr Soják.

Nejlépe hodnocenému vínu Národní soutěže vín v každé podoblasti bude udělen nejen titul Šampiona, ale navíc získá i atraktivní cenu v podobě barikového sudu. Šampionu Slovácké podoblasti jej věnuje město Uherské Hradiště. Slavnostní předání sudu proběhne 11. 9. 2020 v Uherském Hradišti.

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A bílá vína suchá a polosuchášampiooon-removebg-preview

Šampion a vítěz kategorie: Sauvignon 2019, výběr z hroznů – Vinné sklepy Skalák/Ing. Leona Šebestová

Kategorie B bílá polosladká

Vítěz kategorie: Sauvignon Barrique 2006, výběr z bobulí – Vinné sklepy Skalák/Ing. Leona Šebestová

Kategorie C sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie: Chardonnay 2017, výběr z hroznů – Vinné sklepy Skalák/Ing. Leona Šebestová

Kategorie D růžová vína a klarety

Vítěz kategorie: André 2019, kabinetní víno – BMVinařství s.r.o.

Kategorie E červená vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie: Cabernet Cortis 2017, výběr z hroznů – SPIELBERG CZ, s.r.o.

Kategorie F – červená vína ostatní

Vítěz kategorie: Pinot noir BARRIQUE 2018, výběr z bobulí – VINAŘSTVÍ DVOŘÁČEK LTM, s.r.o.

Kategorie G sekty s.o.

Vítěz kategorie: Chateau Bzenec brut 2016, jakostní šumivé víno s.o. – CHATEAU BZENEC, spol. s r.o.

Nejlepší kolekce

Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Výsledky Národní soutěže vín 2020 – Slovácká podoblast

Po dva dny, od 5. do 6. srpna hodnotilo 14 komisí ve Vinařském centru Excelence ve Valticích 546 vín přihlášených do soutěže ze Slovácké vinařské podoblasti. Z těchto vín získalo 29 velké zlaté medaile, 115 zlaté a 42 stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 482 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z Velkopavlovické, Mikulovské a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast je oblast velmi rozlehlá a díky tomu má různorodé přírodní podmínky, od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice. Vinohrady zde najdete jak v údolí řeky Moravy, tak v členité kopcovité krajině Bílých Karpat nebo na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Daří se zde Mülleru Thurgau, Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému, Rulandskému bílému a Muškátu moravskému. Z modrých odrůd stojí za pozornost zejména Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia.