Nejlepším vínem v Čechách je Rulandské šedé z Mělníka

logoŠampionem Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy se letos stalo Rulandské šedé 2021, české zemské víno z mělnického Vinařství Vondrák. Národní soutěž vín je největší a nejvyšší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem, za finanční podpory Vinařského fondu a ve vinařské oblasti Čechy ji pořádá Cech českých vinařů.

Naprostou dominanci v Čechách letos předvedla vína z Mělnické vinařské podoblasti, když ovládla všechny hlavní kategorie. Vinařství Vondrák, které sídlí v Mělníku, získalo titul českého Šampiona a zároveň vítězství v kategorii bílých suchých a polosuchých vín za Rulandské šedé 2021, české zemské víno. Velký úspěch zaznamenalo také vinařství Vinné sklepy Kutná Hora, které se svými víny opanovalo hned dvě kategorie – růžová vína a klarety a červená vína suchá. Šampion již tradičně získá navíc barikový sud, a to od Cechu českých vinařů.

„Rulandské šedé je jedno z prvních vín, které jsme vysadili na našich nových pozemcích. Jsme rádi, že během pár let získalo uznání nejen u laické veřejnosti, ale i u odborné poroty. Hrozny vyzrály na kopci s poetickým názvem Ráj, který může být synonymem pro Pinot Gris, ale i další naše odrůdy,“ sdělil Bc. Luděk Vondrák, majitel vinařství, ze kterého Šampion pocházía dodal: „tuto nevelkou vinici s oblibou obhospodařují i nejmladší z rodu Vondráků Václav a Vojta.“

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

  • Šampion a vítěz kategorie: Rulandské šedé 2021, české zemské víno – Vinařství Vondrák – Mělník

Kategorie B – bílá polosladká vína

  • Vítěz kategorie: Rulandské šedé 2021, výběr z hroznů – Školní statek Středočeského kraje (Mělník)

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Vítěz kategorie: Regent rosé 2021, české zemské víno – Vinné sklepy Kutná Hora

Kategorie E – červená vína suchá

  • Vítěz kategorie: Cabernet Cortis 2015, české zemské víno – Vinné sklepy Kutná Hora

Nejlepší kolekce: Vinařství Salabka Praha

Výsledky Národní soutěže vín 2022 – Oblast Čechy

Čtyři komise složené z vinařských odborníků hodnotily 2. srpna 128 vín z České vinařské oblasti, v prostorách sklepního hospodářství České zemědělské univerzity v Mělníku. Hodnocená vína obdržela 7 velkých zlatých, 36 zlatých a 1 stříbrnou medaili. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 116 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Hlavním partnerem soutěže jsou BS vinařské potřeby.

Výstava vín pro veřejnost

Vína oceněná v soutěži bude možné ochutnat ve čtvrtek 18. srpna 2022 v aule České zemědělské univerzity v Praze na Suchdole, a to od 16 do 21 hodin. Prezentaci vín vyrobených z hroznů vypěstovaných ve vinařské oblasti Čechy, včetně Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a všech medailistů pořádá Cech českých vinařů a na místě je ochutnávajícím představí sami vinaři.

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých cca 659 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.