Nejlepší vlašáky se rodí na Mikulovsku,Šampionem se stalo EGO Zámeckého vinařství Bzenec

logoV uplynulých dnech hodnotila porota naší největší a nejvyšší Národní soutěže vín vína s původem hroznů v Mikulovské vinařské podoblasti. V konkurenci bezmála sedmi set vín vybrala jako nejlepší a titul Šampiona udělila Ryzlinku vlašskému EGO No. 69, pozdní sběr ročníku 2021 Zámeckého vinařství Bzenec. Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Šampionem a tím i nejlepším vínem v kategorii suchých a polosuchých bílých vín se stal Ryzlink vlašský EGO No. 69 2021, pozdní sběr Zámeckého vinařství Bzenec z vinic ve vinařské obci Perná na Mikulovsku. Kromě ocenění pro nejlepší víno získá šampion také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu, který vítězi věnuje partner, město Mikulov.

„Úspěšná cesta tohoto vlašáku začala na vinici. Víno má svůj původ na perenských svazích, konkrétně na vinici Bergrus a na vinici Železná. Hrozny byly velmi dobře vyzrálé a z vinice Bergrus i částečně botrytické. Vůně vína je kombinací citrusových plodů a bylinek, s nádechem lučního medu. Chuť je velmi šťavnatá, ale zároveň dostatečně pevná a minerální. Na patře se výrazně projevují růžové grepy, které přechází až do dlouhé dochuti,“ popsal Šampiona Zbyněk Žiška, enolog Zámeckého vinařství Bzenec.

Vedle Šampiona podoblasti získala pro Mikulovsko typická odrůda Ryzlink vlašské také vítězství v kategoriích bílých polosladkých vín a vín sladkých.

Do soutěže, jejímž hlavním partnerem jsou BS vinařské potřeby a automobilka Ford, bylo přihlášeno rekordních celkem 696 vín 84 vinařů a vinařských firem, které 15. a 16. srpna tradičně v Centru Excelence ve Valticích hodnotilo 15 komisí složených z vinařských odborníků. Z přihlášených vín získalo 30 velké zlaté, 175 zlaté a 30 vín stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z Mikulovské vinařské podoblasti 661 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Velkopavlovické a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy, soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Šampion a vítězové kategorií:IMG_7891a

Kategorie A bílá vína suchá a polosuchá

Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink vlašský EGO No. 69 2021, pozdní sběr – Zámecké vinařství Bzenec

Kategorie B bílá polosladká

Vítězové kategorie: Ryzlink vlašský Edice Karel Roden 2018, výběr z bobulí – Vican rodinné vinařství/Farma Pálava

Kategorie C sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2018, výběr z bobulí – Vinum Moravicum

Kategorie D růžová vína a klarety

Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon rosé 2021, pozdní sběr – Sedlecká vína

Kategorie E červená vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie: Frankovka barrique 2021, výběr z hroznů – MORAVÍNO

Kategorie G jakostní šumivá vín

Vítěz kategorie: Grandioso extra brut reserve 2018, jakostní šumivé víno s.o. – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice

Nejlepší kolekce

Vinařství Garčic, Pavlov

Výsledky Národní soutěže vín 2022 – Mikulovská podoblast

Výstava vín pro veřejnost

Již tradičně budou mít všichni milovníci vína a zájemci o Národní soutěž vín možnost ochutnat na jednom místě všechna vína, která se zúčastnila prvního kola Mikulovské vinařské podoblasti a to od 9. do 11. září na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní.

Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.