Na Moravě se budou hodnotit vína Národní soutěže vín 2019

aaaNárodní soutěž vín 2019, největší a nejvyšší soutěž vín v České republice, se přesouvá na Moravu. V reprezentačních prostorách Centra Excelence ve Valticích proběhne postupně seriál hodnocení všech čtyřech podoblastí vinařské oblasti Morava. Národní soutěž vín pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národního vinařského centra.

Jako první bude ve Valticích hodnocena 8. a 9. srpna slovácká vinařská podoblast, poté mikulovská vinařská podoblast 19. a 20. srpna a následně 22. srpna znojemská vinařská podoblast. Hodnocení uzavře 5. a 6. září velkopavlovická vinařská podoblast.

„Prestiž a zájem o soutěž jak mezi vinaři, tak i mezi veřejností rok od roku roste. Loňského ročníku se zúčastnilo rekordních 2199 vín a podle předběžných odhadů by letos měl počet opět vzrůst. Více přihlášených vín znamená vyšší konkurenci, a hlavně rostoucí význam získaných ocenění,“ komentoval hodnocení Národní soutěže vín Ing. Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů.

Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona a vybere se vítěz v každé kategorii. Úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Díky součinnosti hostitelských měst a Svazu vinařů ČR letos obdrží šampion každé podoblasti také prémiový bonus, a to barikový sud v hodnotě 20 tisíc Kč.

Nejlepší vína dále postoupí do prvního už celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2020, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o zlatých a stříbrných medailích Salonu vín ČR 2020, vítězích kategorií, titulu absolutního Šampiona a nejlepší kolekci soutěže.

Zatím jedinou oblastí, kde hodnocení Národní soutěže vín 2019 už proběhlo, je vinařská oblast Čechy. Konalo se 28. května v Mělníku a Šampionem se stal Tramín červený 2018, pozdní sběr z České zemědělské univerzity v Praze, jejíž vinařství sídlí v Mělníku.

Výstavy vín jednotlivých podoblastí:

Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti vždy navazuje také výstava vín pro veřejnost, která bude mít jedinečnou příležitost ochutnat skutečně reprezentativní vzorek vín dané vinařské podoblasti.

Mikulovská podoblast: 6. – 8. září, Pálavské vinobraní Mikulov

Znojemská podoblast: 7. září, Historické slavnosti Rosa Coeli Dolní Kounice

Slovácká podoblast: 7. září, Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště

Velkopavlovická podoblast: 5. října, Burčákové slavnosti Hustopeče

 

a