Merlot z vinařství Trpělka & Oulehla je nejlepším vínem na Znojemsku

ZnTradičně, jako třetí v pořadí, proběhlo na Moravě hodnocení Národní soutěže vín – Znojemské vinařské podoblasti. Nejlepším vínem, a tedy letošním Šampionem, se zde stalo červené víno, konkrétně Merlot 2018, výběr z hroznů z Vinařství Trpělka a Oulehla. Národní soutěž vín je nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Ziskem titulu Šampion se Merlot 2018, výběr z hroznů z Vinařství Trpělka a Oulehla, které sídlí v obci Nové Bránice nedaleko Dolních Kounicích, stalo zároveň vítězem kategorie červených suchých vín. Kromě ocenění pro nejlepší víno získá Šampion také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu. Ten vítězi věnují partneři, město Dolní Kounice a Bratrstvo vinařů a kopáčů 1737.

„Toto víno zrálo 24 měsíců na barikových sudech. Je granátové barvy, ve vůni má tóny černých třešní a sušených borůvek, v závěru aroma čokolády a jemného dřeva. Takové noblesně sladěné víno vhodné pro slavnostní tabuli,“ informovala o vítězném víně Petra Oulehlová z Vinařství Trpělka & Oulehla.

Zajímavostí je, že vítěz kategorie bílých vín suchých a polosuchých měl ve finálové fázi stejné hodnocení jako vzorek Ryzlink rýnský 2018, pozdní sběr od ZNOVÍN ZNOJMO a o vítězi tak rozhodlo až prosté hlasování členů tzv. superkomise.

Šampion a vítězové kategorií: IMG_7891a

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie: Ego No. 75 Rulandské bílé 2019, výběr z hroznů – Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Kategorie B – bílá polosladká

Vítěz kategorie: Ryzlink rýnský 2017, VOC Znojmo – Vinařství Hanzel

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie: Tramín červený 2017, výběr z cibéb – ZNOVÍN ZNOJMO

Kategorie D – růžová vína a klarety

Vítěz kategorie: Coccinelle rosé 2020, pozdní sběr – Vinařství Žiška

Kategorie E – červená vína suchá

Šampion a vítěz kategorie: Merlot 2018, výběr z hroznů – Vinařství Trpělka a Oulehla

Kategorie G – jakostní šumivá vína

Vítěz kategorie: Bohemia Sekt Prestige brut 2018, jakostní šumivé víno s.o. – BOHEMIA SEKT

Nejlepší kolekce

Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Výsledky Národní soutěže vín 2021 – Znojemská podoblast

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 329 vín, z nichž získalo 11 velké zlaté, 98 zlaté a 4 stříbrné medaile. O výsledku rozhodlo 7 komisí složených z vinařských odborníků, kteří vína hodnotili 24. srpna v Centru Excelence ve Valticích. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 293 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z Velkopavlovické, Mikulovské a Slovácké vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Více než 300 vynikajících vín, která se zúčastnila Národní soutěže vín Znojemské vinařské podoblasti, se zájemcům představí v sobotu 4. září od 13 do 21 hodin v Kulturním domě v Dolních Kounicích. Výstava probíhá souběžně s historickými slavnostmi Rosa Coeli města Dolní Kounice.

Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s Veltlínských zeleným, Ryzlinkem rýnským, Müllerem Thurgau a Sauvignonem. Červené barvy hájí zejména Svatovavřinecké a Frankovka.