Nejlepším vínem České republiky pro rok 2021 je Pinot blanc 2018 z vinařství THAYA z Hnanic u Znojma

logo Salon vin 2021 s rocnikemVe dnech 24. a 25. listopadu hodnotily odborné komise, složené z našich nejlepších degustátorů vín, finální kolo Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021 – nejvyšší a největší soutěže vín u nás. Šampionem soutěže se na základě výběru v „superkomisi“ stal Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství THAYA z Hnanic. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Vzhledem k platným opatřením v souvislosti s pandemií bylo hodnocení pouze v úzkém odborném kruhu. Šampion uspěl v konkurenci 2541 moravských a českých vín přihlášených do soutěže v nominačních kolech, resp. z 1547 vzorků vín od 193 firem přihlášených do prvního – již celostátního kola Salonu vín.

Víno pochází ze znojemské vinařské podoblasti, obce Hnanice – viniční trati „U Chlupa“. „Vinice je starší 30 let. Víno bylo vyrobeno ve 400l barikových sudech spontánním kvašením. Má nádhernou zlato-žlutou barvu s tóny po přezrálých hruškách. V chuti cítíme krémovost zrání po barikových sudech, pečený chléb, sušený ananas a přezrálé hrušky,“ řekl Jakub Smrčka, enolog vinařství THAYA.

Kromě absolutního šampiona komise vybraly také vítěze dalších šampionkategorií:

Šampion soutěže a vítěz kategorie A (bílá vína suchá a polosuchá do 12 g/l zb. cukru)

Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 – THAYA vinařství, Hnanice

Vítěz kategorie B (nad 12 – 45 g/l zb. cukru)

Ryzlink vlašský, výběr z hroznů, 2017 – Ing. Miroslav Volařík, Mikulov

Vítěz kategorie C (nad 45 g/l zb. cukru)

Ryzlink vlašský, výběr z cibéb, 2017 – Kamil Prokeš vinařství, Velké Němčice

Vítěz kategorie D – vína růžová a klarety (0 – 45 g/l zb. cukru)

Cabernet Sauvignon rosé, pozdní sběr, 2019 – Střední vinařská škola, Valtice

Vítěz kategorie E – vína červená suchá (do 4 g/l zb. cukru)

Rulandské modré, výběr z hroznů, 2015 – Šlechtitelská stanice vinařská, Velké Pavlovice

Vítěz kategorie G – jakostní šumivé víno stanovené oblasti (sekt)

Louis Girardot brut, jakostní šumivé víno, 2015 – BOHEMIA SEKT, Starý Plzenec

Z hodnocených vín vybere komise podle ustáleného klíče reprezentujícího moravské a české vínařství jako celek, jednotlivé regiony a styly výroby vína také 100 nejlepších vín České republiky pro rok 2021. V kolekci 100 vín se zlatou medailí Salonu vín 2021 bude 52 vinařů a celkem 21 odrůd vín. Seznam všech oceněných vín bude zveřejněn na začátku ledna.

Dvacetiletá tradice, počet přihlášených vín, unikátní trojkolový systém hodnocení, výběr proškolených degustátorů a profesionální chemické analýzy hodnocených vín jednoznačně činí ze Salonu vín – národní soutěže vín nejprestižnější soutěž vín v České republice.

„Jsme rádi, že v letošním roce, komplikovaném pandemií Covid-19, se podařilo zajistit hodnocení soutěže na maximální profesionální úrovni a máme dokonce rekordní počet přihlášených vzorků. Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným vinařům, degustátorům i zaměstnancům Národního vinařského centra, kteří se na hodnocení podíleli,“ komentuje Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Jedná se již o 21. ročník Salonu vín. Soutěž se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle od června do srpna (letos výjimečně vše během srpna) v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší a nejvyšší soutěže vín. Následovalo 1. už celostátní kolo Salonu vín – národní soutěže a celá soutěž vyvrcholila 2. finálovým kolem a výběrem absolutních vítězů.

Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2021 tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.

Kromě 100 nejlepších vín, oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín ČR 2021 udělí komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín, přihlášených do prvního kola.

Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok.

Více na www.salonvin.cz a www.vinazmoravyvinazcech.cz