Nejlepším vínem v Čechách je Hibernal z Grébovky

logo-cechy-2016Víno z pražské vinice opět zvítězilo v naší nejvyšší soutěži vín – Národní soutěži vín vinařské oblasti Čechy. Jako nejlepší byl odbornou porotou ve vínem rovněž vyhlášené Kutné Hoře vyhodnocen Hibernal 2015 české zemské víno ze Sklepu Grébovka. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Viniční trať Grébovka je součástí parku s názvem Havlíčkovy sady a krásnou vzpomínkou na vinařskou slávu samotné Prahy. “Tento Hibernal je typickým představitelem vín z vinařské oblasti Čechy a zároveň ctí ročník 2015. Na první pohled je sympaticky zlatavý s příjemnou a decentní citrusovou vůní. V chuti je patrná ryzlinková lipovinka a grepová kůra s příjemnou minerálností v dochuti ,“ sděluje Pavel Bulánek, výrobci Šampiona ze Sklepu Grébovka.

V soutěži bylo hodnoceno 90 vín, která získala 9 zlatých, 21 stříbrných a 2 bronzové medaile. V jednotlivých kategoriích byla zastoupena bílá vína suchá a polosuchá 41 vzorky, bílá vína polosladká 12, sladká vína 1, růžová vína 2, červená vína suchá a polosuchá 32 a jakostní šumivá vína 2 vzorky. Z odrůd byl nejvíce zastoupen Ryzlink rýnský s 15 vzorky. Ročníkově bylo nejvíce vín ročníku 2015, a to se 68 vzorky.

„Nominační výstava VO Čechy opět ukázala sílu a kvalitu českých vín. V letošním roce se hodnocení konalo v Kutné Hoře a stejně tak i slavnostní vyhlášení vítězů, předání cen a především degustace všech soutěžních vzorků se uskuteční tamtéž. V klášteře sv. Voršily se v sobotu 24. září uskuteční již 25. ročník Svatováclavských slavností a stovky návštěvníků z celé republiky přijdou ochutnat to nejlepší z vinařských Čech. Ani Vy si nenechte ujít tuto vzácnou příležitost,“ zve na blížící se výstavu českých vín Stanislav Rudolfský, pořadatel Národní soutěže vín oblasti Čechy.

Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 73 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

 

Šampion a vítězové kategorií:nsv-cechy-sampion-2016

Kategorie A – Bílá vína suchá a polosuchá (ze 41)

Hibernal  2015 české zemské víno – Sklep Grébovka

Kategorie B – Bílá polosladká vína (z 12)

Burgundské šedé 2015 české zemské víno – Pavel Bulín

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá (ze 32)

Cabernet cortis 2015 výběr z bobulí – Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o

Nejlepší kolekce:  Luděk Vondrák

Výsledky Národní soutěže vín 2016 – Oblast Čechy