Nejlepším vínem v Čechách se stal Ryzlink rýnský z Mělníka

CeŠampionem Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy se letos stal Ryzlink rýnský 2016, pozdní sběr ze Školního statku Středočeského kraje. Národní soutěž vín jako celek je největší a nejvyšší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Soutěž ve vinařské oblasti Čechy pořádá Cech českých vinařů.

Školní statek Středočeského kraje, který sídlí v Mělníku, slaví s Ryzlinkem rýnským 2016, pozdní sběr, titul českého Šampiona a také vítězství v kategorii bílých suchých a polosuchých vín. Je to již poněkolikáté, kdy Školní statek Středočeského kraje dosáhl na nejvyšší soutěžní metu v konkurenci dalších českých vín. Dříve to bylo třeba v roce 2018 nebo 2017. Výjimečnost vín tohoto vinařství navíc letos podtrhlo ještě vítězství v kategorii bílých polosladkých vín. Šampion získá navíc barikový sud od partnera soutěže, České zemědělské univerzity v Praze.

„Jedná se o 5 let starý Ryzlink rýnský, krásně vyzrálý. Má harmonickou chuť s velmi příjemnou mineralitou, doplněnou o výjimečnou šťavnatou kyselinu. Typický rýňák pro Mělnicko,“ přiblížil Šampiona Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra, který se účastnil hodnocení a dodal: „ve finálovém rozstřelu hodnocení naprosto dominoval a jasně tak zvítězil.“

Šampion a vítězové kategorií:RR2016_6

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

  • Ryzlink rýnský 2016, pozdní sběr – Školní statek Středočeského kraje (Mělník)

Kategorie B – bílá polosladká vína

  • Kerner 2017, pozdní sběr – Školní statek Středočeského kraje (Mělník)

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Fratava rosé 2020, české zemské víno – Vinařství Bohuslav Schoř

Kategorie E – červená vína suchá

  • Pinot Noir BARRIQUE Selection 2018, jakostní víno odrůdové – Vinařství Bettina Lobkowicz

Nejlepší kolekce: Školní statek Středočeského kraje (Mělník)

Výsledky Národní soutěže vín 2021 – Oblast Čechy

Odborné hodnocení 122 vín z České vinařské oblasti hostila v prostorách sklepního hospodářství v Mělníku Česká zemědělská univerzita. Hodnocená vína obdržela 9 velkých zlatých, 29 zlatých a 1 stříbrnou medaili. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 111 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Vína oceněná v soutěži bude možné ochutnat již ve středu 11. srpna 2021 v aule České zemědělské univerzity v Praze na Suchdole, a to od 16 do 21 hodin. Prezentaci vín vyrobených z hroznů vypěstovaných ve vinařské oblasti Čechy, včetně Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a všech medailistů pořádá Cech českých vinařů, spolek vinařů a vinohradníků a na místě je ochutnávajícím představí sami vinaři. V rámci doprovodného programu proběhne také prezentace jednotlivých českých vinorodých měst a obcí a aukce unikátních českých vín věnovaných členy Cechu českých vinařů. Výtěžek bude určen jednomu vybranému vinaři z Podluží, který byl postižen tornádem.

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých cca 659 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.